Find en lærer

Her på siden finder du lærerne på Aalborghus Gymnasium. Leder du efter en bestemt lærer, kan du trykke på begyndelsesbogstavet i deres fornavn i alfabetindekset. 

 

Kontakt en lærer

Alle vores lærere kan kontaktes direkte på e-mail. Ønsker du at skrive til en lærer, skal du benytte dennes initialer efterfulgt af adressen @aalborghus.dk. Læreren Agnethe Christiansen (AG) kan eksempelvis kontaktes ved at skrive til AG@aalborghus.dk. Alle læreres initialer er angivet i en parentes efter deres navn i oversigten nedenfor.

 

Match et sæt initialer med et navn

Fordi vi ofte bruger initaler i vores interne kommunikation, kan du opleve at stå med et sæt initialer, men være i tvivl om, hvem de tilhører. Derfor kan du søge på initialer og matche dem med en ansat i vores initialregister.

 

Se en liste over tidligere lærere

Engagerede lærere er en vigtig del af Aalborghus Gymnasiums livsværk og ånd. Vi vil gerne takke for indsatsen, og derfor kan du her se en liste over tidligere lærere.

 

 

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZÆØÅA
  • Agnethe Christiansen

    (AG)

    samfundsfag: fagrep. | dansk
  • Allan Norré Pedersen

    (AN)

    samfundsfag
  • Almedina Bajramovic Boskailo

    (AB)

    samfundsfag | tysk
  • Alok Shukla

    (AL)

    biologi | kemi | innovationsagent
  • Anders Christian Steenfeldt

    (AS)

    fysik | matematik | kemi
  • Andreas Uni Kjeldgaard

    (AU)

    matematik
  • Anja Engedal

    (AE)

    engelsk | psykologi
  • Anne Pagter

    (AP)

    spansk
  • Anne Sofie Rechnagel Szulevicz

    (SZ)

    historie | religion: fagrep. | engelsk | historie | stud.koord.
  • Annegrete Mogensen

    (AM)

    dansk | historie
  • Annemette Mondrup Christensen

    (AC)

    musik: fagrep. | dansk | læsevejleder
  • Anni Tindahl Madsen

    (AT)

    naturgeografi
B
  • Bente Sørensen

    (SR)

    idræt: fagrep. | historie
  • Birgitta Schelske

    (SC)

    dansk | idræt | læsevejleder | SPS-ansvarlig
  • Birgitte Tidemand Rubak

    (BT)

    idræt | psykologi
  • Brian Lorenzen

    (LO)

    engelsk | religion | kursusleder
C
  • Carsten Nordentoft

    (CN)

    kemi | bioteknologi | stud.koord.
  • Christina Wejse Nielsen

    (CW)

    matematik | historie
D
  • Dan Tillebæk

    (DT)

    engelsk | dansk | uddannelsesleder
  • Ditte Falk Marino

    (DM)

    dansk
E
  • Eigil Marcussen

    (EM)

    engelsk | tysk
  • Ellen Beck Andreasen

    (EA)

    dansk | psykologi
  • Erik Winther Jakobsen

    (WJ)

    historie | naturgeografi
  • Eva Vadskær Christensen

    (EV)

    fransk | spansk
G
  • Grethe Andersen

    (GA)

    historie | spansk | vicerektor
  • Gurli Buus Larsen

    (GL)

    fysik: fagrep. | oldtidskundskab
H
  • Helge Bjørn-Jensen

    (HE)

    matematik | fysik | tillidsrep.
  • Helle Gottlieb

    (HG)

    historie | tysk
  • Helle Kloch

    (HK)

    engelsk | spansk | tysk
  • Helle Poulsen

    (HP)

    musik | religion | gymnasievejleder
J
  • Jacob Højlund

    (JH)

    musik | religion
  • Jacob Skjoldå

    (JS)

    tysk | naturgeografi
  • Jacob Teglgaard Jakobsen

    (JJ)

    musik | engelsk
  • Janne Plauborg

    (PL)

    tysk | engelsk: fagrep. | mentor for nye lærere | PR-formand | stud.koord.
  • Jens Paludan Melson

    (JM)

    historie | samfundsfag | erhvervsøkonomi: fagrep.
  • Jeppe Byrialsen Jensen

    (BJ)

    kemi: fagrep. | bioteknologi | tovholder for Nordjysk Talentakademi (sundhed og teknologi)
  • Joana Angelica Rodzewicz Sohnesen

    (JR)

    matematik | fysik
  • John Mahoney

    (JO)

    engelsk | musik | stud.koord.
  • Jørgen Brodersen

    (JB)

    matematik | fysik | arbejdsmiljørep.
  • Jørn Clausen

    (CL)

    biologi: fagrep. | bioteknologi: fagrep.
K
  • Karen Bjørnbak Andersen

    (KA)

    tysk: fagrep. | engelsk
  • Karina Bastholm Kristensen

    (KB)

    musik | historie
  • Kasper Sørensen

    (KS)

    idræt | matematik | stud.koord.
  • Kasper Westeraa

    (KW)

    fysik | filosofi
  • Kell Commerau Madsen

    (MA)

    latin: fagrep. | oldtidskundskab: fagrep. | fransk: fagrep. | læsevejleder
  • Kim Krog Larsen

    (KL)

    samfundsfag | naturgeografi | gymnasievejleder | stud.koord.
  • Kim Pedersen

    (KP)

    matematik | fysik | kemi
  • Kirsten E. G. B. Hørby

    (KH)

    fransk | dansk | italiensk | billedkunst | oldtidskundskab
  • Kirsten Neuschild

    (NE)

    kemi | biologi | bioteknologi | uddannelsesleder
  • Kirstin Godsk

    (KG)

    biologi | idræt
  • Kresten Cæsar Torp

    (KT)

    biologi | bioteknologi
  • Kurt Holm

    (KK)

    fysik | matematik | astronomi: fagrep. | uddannelsesleder | datavejleder
L
  • Lars Riber Kristensen

    (LR)

    engelsk | historie
  • Lena Bro

    (BR)

    engelsk | samfundsfag | stud.koord.
  • Lene Mølgaard

    (LM)

    dansk | billedkunst: fagrep. | samfundsfag
  • Line Sønderskov Sørensen

    (LI)

    dansk | psykologi: fagrep. | gymnasievejleder | elevcoach
  • Lisbeth Manley Vorsaa

    (LV)

    engelsk | kommunikationsmedarbejder
  • Lisbeth Vejlgaard Sørensen

    (LS)

    dramatik: fagrep. | dansk | innovationsagent
  • Lotte Hvidtfeldt

    (HV)

    engelsk | dansk | uddannelsesleder | kursuleder
  • Louise Nielsen

    (LN)

    idræt | samfundsfag
  • Louise Nørgaard Nielsen

    (NI)

    engelsk | historie
  • Luise Vorgod

    (VO)

    samfundsfag | spansk | tovholder for Nordjysk Talentakademi (business)
M
  • Maj-Britt Agerskov

    (BA)

    samfundsfag
  • Malene Cramer Engebjerg

    (CR)

    matematik | datalogi
  • Maria Giltoft

    (GI)

    biologi | kemi | stud.koord.
  • Maria Kafton Krogh

    (MK)

    engelsk | billedkunst
  • Marianne Bøgh Christensen

    (MC)

    biologi | idræt | gymnasievejleder | arbejdsmiljørep.
  • Marie Nørgaard

    (ND)

    religion | billedkunst | dansk
  • Marlene Holdensen

    (HO)

    dansk | religion
  • Martin Bech

    (BE)

    kemi | fysik | datavejleder
  • Martin Randrup

    (MP)

    idræt | dansk | gymnasievejleder
  • Merete Søndergaard

    (SG)

    dansk: fagrep. | tovholder for Nordjysk Talentakademi (humaniora)
  • Mette Iversen

    (IV)

    idræt | samfundsfag
  • Mette Jellesen

    (JL)

    dansk | dramatik
  • Mia Egholm Wendelboe

    (MW)

    dansk | spansk: fagrep. | stud.koord.
  • Mia Husted Hamborg

    (MH)

    dansk | italiensk: fagrep. | latin
  • Michael Brix Blensner

    (BB)

    samfundsfag | idræt | gymnasievejleder
  • Mine Mølgaard

    (MI)

    dansk | historie
  • Mogens Bendsen

    (MB)

    engelsk | tysk | læsevejleder
N
  • Nicolai Krebs Sørensen

    (NS)

    matematik: fagrep. | stud.koord.
O
  • Ole Elstrøm

    (OE)

    idræt | biologi
P
  • Peter Schou

    (PE)

    samfundsfag | erhvervsøkonomi
  • Preben Juhl Nielsen

    (PJ)

    musik | dansk
R
  • Rasmus Bukhave

    (RB)

    historie: fagrep. | oldtidskundskab | filosofi | PR-formand
  • René Cortsen Møller

    (RM)

    matematik | fysik
  • Rune Hansen

    (RH)

    matematik | historie | kursusleder
  • Rune Hildebrand

    (HI)

    dansk | biologi | tillidsrep. (suppleant) | stud.koord.
S
  • Signe Marie Bonnerup Hansen

    (SH)

    dansk | psykologi
  • Sofie Hust Augustesen

    (HU)

    musik | religion
  • Søren Rieck

    (RI)

    matematik | datalogi: fagrep.
  • Steen Refsgaard Olsen

    (RO)

    idræt | gymnasievejleder | elevcoach
  • Stine Moestrup

    (MO)

    religion | billedkunst
  • Stinne Fisker Toldbod

    (SF)

    engelsk | historie | stud.koord.
  • Susanne Munk Nielsen

    (SN)

    biologi | kemi | uddannelsesleder
T
  • Thomas Hassing Skjærbæk

    (TS)

    matematik | fysik
  • Thorbjørn Lind

    (TL)

    engelsk | filosofi: fagrep. | uddannelsesleder
  • Tine Dyssemark

    (TD)

    engelsk | religion
  • Tomas Kepler

    (KE)

    engelsk | historie
  • Torben Poulsen

    (TP)

    biologi | teknikfag | rektor
  • Torben Rejnhold Petersen

    (TO)

    idræt | historie
U
  • Ulla Holst Pedersen

    (UP)

    billedkunst | dansk
V
  • Vigga Nørgaard Madsbøll

    (VM)

    naturgeografi: fagrep. | biologi
Z
  • Zoë Ørnbo

    (ZO)

    dansk | filosofi