Find en lærer

Her på siden finder du lærerne på Aalborghus Gymnasium. Leder du efter en bestemt lærer, kan du trykke på begyndelsesbogstavet i deres fornavn i alfabetindekset. 

 

Kontakt en lærer

Alle vores lærere kan kontaktes direkte på e-mail. Ønsker du at skrive til en lærer, skal du benytte dennes initialer efterfulgt af adressen @aalborghus.dk. Læreren Agnethe Christiansen (AG) kan eksempelvis kontaktes ved at skrive til AG@aalborghus.dk. Alle læreres initialer er angivet i en parentes efter deres navn i oversigten nedenfor.

 

Se en liste over tidligere lærere

Engagerede lærere er en vigtig del af Aalborghus Gymnasiums livsværk og ånd. Vi vil gerne takke for indsatsen, og derfor kan du her se en liste over tidligere lærere.

 

 

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZÆØÅA
  • Agnethe Christiansen

    (AG)

    samfundsfag: fagrep. | dansk
  • Almedina Bajramovic Boskailo

    (AB)

    samfundsfag | tysk
  • Alok Shukla

    (AL)

    biologi | kemi | innovationsagent
  • Anders Christian Steenfeldt

    (AS)

    fysik | matematik | kemi
  • Andreas Uni Kjeldgaard

    (AU)

    matematik
  • Anja Engedal

    (AE)

    engelsk | psykologi
  • Anne Pagter

    (AP)

    spansk
  • Anne Sofie Rechnagel Szulevicz

    (SZ)

    religion: fagrep. | historie | tillidsrep.
  • Annegrete Mogensen

    (AM)

    dansk | historie | tillidsrep. (suppleant)
  • Annemette Mondrup Christensen

    (AC)

    musik: fagrep. | dansk | læsevejleder
  • Ariana Ward Jespersen

    (AW)

    engelsk | psykologi
B
  • Bente Sørensen

    (SR)

    idræt: fagrep. | historie
  • Birgitta Schelske

    (SC)

    dansk | idræt | læsevejleder | SPS-ansvarlig
  • Birgitte Tidemand Rubak

    (BT)

    idræt | psykologi
  • Brian Lorenzen

    (LO)

    engelsk | religion | kursusleder
C
  • Carsten Nordentoft

    (CN)

    kemi | bioteknologi
  • Charlotte Andersen

    (CA)

    samfundsfag
  • Christina Dosenrode

    (DE)

    tysk
  • Christina Wejse Nielsen

    (CW)

    matematik | historie
D
  • Dan Tillebæk

    (DT)

    engelsk | dansk | uddannelsesleder
  • Ditte Falk Marino

    (DM)

    dansk
  • Dorthe Tandskov

    (TA)

    italiensk
E
  • Ellen Beck Andreasen

    (EA)

    dansk | psykologi
  • Eva Vadskær Christensen

    (EV)

    fransk | spansk
G
  • Grethe Andersen

    (GA)

    historie | spansk | vicerektor
  • Gurli Buus Larsen

    (GL)

    fysik: fagrep. | oldtidskundskab
H
  • Heine Berg

    (HN)

    samfundsfag
  • Helge Bjørn-Jensen

    (HE)

    matematik | fysik
  • Helle Gottlieb

    (HG)

    historie | tysk
  • Helle Kloch

    (HK)

    engelsk | spansk | tysk
  • Helle Poulsen

    (HP)

    musik | religion | gymnasievejleder
I
  • Ida Isabella Mikkelsen

    (IM)

    tysk
  • Ida Klement

    (IK)

    dansk | historie
J
  • Jacob Højlund

    (JH)

    musik | religion
  • Jacob Skjoldå

    (JS)

    tysk | naturgeografi
  • Jacob Teglgaard Jakobsen

    (JJ)

    musik | engelsk
  • Janne Plauborg

    (PL)

    tysk | engelsk: fagrep. | mentor for nye lærere
  • Jeppe Byrialsen Jensen

    (BJ)

    kemi: fagrep. | bioteknologi | tovholder for Nordjysk Talentakademi (sundhed og teknologi)
  • Joana Angelica Rodzewicz Sohnesen

    (JR)

    matematik | fysik
  • John Mahoney

    (JO)

    engelsk | musik
  • Jørgen Brodersen

    (JB)

    matematik | fysik | arbejdsmiljørep.
  • Jørn Clausen

    (CL)

    biologi: fagrep. | bioteknologi: fagrep.
K
  • Karen Bjørnbak Andersen

    (KA)

    tysk: fagrep. | engelsk
  • Karina Bastholm Kristensen

    (KB)

    musik | historie
  • Kasper Sørensen

    (KS)

    idræt | matematik
  • Kell Commerau Madsen

    (MA)

    latin: fagrep. | oldtidskundskab: fagrep. | fransk: fagrep. | læsevejleder
  • Kim Krog Larsen

    (KL)

    samfundsfag | naturgeografi | gymnasievejleder
  • Kirsten Neuschild

    (NE)

    kemi | biologi | bioteknologi | uddannelsesleder
  • Kirstin Godsk

    (KG)

    biologi | idræt
  • Kresten Cæsar Torp

    (KT)

    biologi | bioteknologi
  • Kurt Holm

    (KK)

    fysik | matematik | astronomi: fagrep. | uddannelsesleder | datavejleder
L
  • Lars Riber Kristensen

    (LR)

    engelsk | historie
  • Lena Bro

    (BR)

    engelsk | samfundsfag
  • Lene Mølgaard

    (LM)

    dansk | billedkunst: fagrep. | samfundsfag
  • Line Sønderskov Sørensen

    (LI)

    dansk | psykologi: fagrep. | gymnasievejleder | elevcoach
  • Lisbeth Vejlgaard Sørensen

    (LS)

    dramatik: fagrep. | dansk | innovationsagent
  • Lotte Hvidtfeldt

    (HV)

    engelsk | dansk | uddannelsesleder | kursuleder
  • Louise Nielsen

    (LN)

    idræt | samfundsfag
  • Louise Nørgaard Nielsen

    (NI)

    engelsk | historie
  • Luise Vorgod

    (VO)

    samfundsfag | spansk | tovholder for Nordjysk Talentakademi (business)
M
  • Maj-Britt Agerskov

    (BA)

    samfundsfag
  • Malene Cramer Engebjerg

    (CR)

    matematik | datalogi
  • Maria Giltoft

    (GI)

    biologi | kemi | stud.koord.
  • Maria Kafton Krogh

    (MK)

    engelsk | billedkunst
  • Marianne Bøgh Christensen

    (MC)

    biologi | idræt | gymnasievejleder | arbejdsmiljørep.
  • Marlene Holdensen

    (HO)

    dansk | religion
  • Martin Bech

    (BE)

    kemi | fysik | datavejleder
  • Martin Randrup

    (MP)

    idræt | dansk
  • Merete Søndergaard

    (SG)

    mediefag | dansk: fagrep. | tovholder for Nordjysk Talentakademi (humaniora)
  • Mette Stensøe Jessen

    (IV)

    idræt | samfundsfag
  • Mia Egholm Wendelboe

    (MW)

    dansk | spansk: fagrep.
  • Mia Husted Hamborg

    (MH)

    dansk | italiensk: fagrep. | latin | PR-formand
  • Michael Brix Blensner

    (BB)

    samfundsfag | idræt | gymnasievejleder
  • Mine Mølgaard

    (MI)

    dansk | historie
  • Mogens Bendsen

    (MB)

    engelsk | tysk | læsevejleder
N
  • Nicolai Krebs Sørensen

    (NS)

    matematik: fagrep.
O
  • Ole Elstrøm

    (OE)

    idræt | biologi
P
  • Peter Schou

    (PE)

    samfundsfag | erhvervsøkonomi: fagrep.
  • Preben Juhl Nielsen

    (PJ)

    musik | dansk
R
  • Rasmus Bukhave

    (RB)

    historie: fagrep. | oldtidskundskab | filosofi
  • René Cortsen Møller

    (RM)

    matematik | fysik
  • Rune Delfs

    (RD)

    tysk
  • Rune Hansen

    (RH)

    matematik | historie | kursusleder
  • Rune Hildebrand

    (HI)

    dansk | biologi | PR-formand
S
  • Signe Marie Bonnerup Hansen

    (SH)

    dansk | psykologi
  • Sofie Hust Augustesen

    (HU)

    musik | religion
  • Søren Rieck

    (RI)

    matematik | datalogi: fagrep.
  • Steen Refsgaard Olsen

    (RO)

    idræt | gymnasievejleder | elevcoach
  • Stine Moestrup

    (MO)

    religion | billedkunst
  • Stinne Fisker Toldbod

    (SF)

    engelsk | historie
T
  • Thomas Hassing Skjærbæk

    (TS)

    matematik | fysik
  • Thorbjørn Lind

    (TL)

    engelsk | filosofi: fagrep. | uddannelsesleder
  • Tine Dyssemark

    (TD)

    engelsk | religion
  • Tomas Kepler

    (KE)

    engelsk | historie
  • Torben Poulsen

    (TP)

    biologi | teknikfag | rektor
  • Torben Rejnhold Petersen

    (TO)

    idræt | historie
U
  • Ulla Holst Pedersen

    (UP)

    billedkunst | dansk
V
  • Vigga Nørgaard Madsbøll

    (VM)

    naturgeografi: fagrep. | biologi
Z
  • Zoë Ørnbo

    (ZO)

    dansk | filosofi