Ledelsens ansvars- og arbejdsområder

Rektor Torben Poulsen (TP)

  • Sekretær i bestyrelsen
  • Eksterne samarbejdspartnere
  • Mål og strategi
  • Ansættelser og afskedigelser
  • Løn- og tjenestetidsforhandlinger
  • Personaleledelse, MUS og GRUS
  • Udbud og oprettelse af studieretninger, valgfag mm.
  • Klagesager
  • Elevsager, kontakt til forældre
  • Projektansvarlig
  • Opgavefordeling

Vicerektor Grethe Andersen (GA)

  • Rektors stedfortræder
  • Sekretær for rektor i bestyrelsen
  • Mål og strategi
  • Pædagogisk udvikling
  • Daglig ledelse af skolens kompetencecenter. Herunder pædagogiske arrangementer for hele lærerkollegiet
  • Afholdelse af MUS og GRUS
  • Klagesager
  • Fastholdelse i 3g-klasser. Fraværskontrol, opfølgning på fravær og opgaveværksted
  • Elevsager, kontakt til forældre
  • Snyd og sanktioner, stx
  • Planlægning af mundtlige prøver og eksaminer
  • Planlægning af skriftlige prøver og eksaminer
  • Planlægning af uddannelsesparathedsprøver
  • Information til elever om prøver og eksaminer
  • Overordnet ansvar for SRP, SSO, SRO og dansk-historieopgaven
  • Fællestimer/fællesarrangementer
  • Kontakt til studievejledningen, Studievalg Danmark og UU
  • Kontakt til elevrådet, deltagelse i FU- og MIO- møder
  • Daglige skemaændringer

Uddannelsesleder Kirsten Neuschild  (NE)

  • Hovedområde(r): hf og fastholdelse på hf
  • Hf: fastholdelse, overordnet koordination af fagpakker,  nf og ks og udvikling af samme, deltagelse i klasse- og teammøder, oprettelse af studiebøger
  • Interne og eksterne projekter på hf
  • Fraværskontrol, opfølgning og opgaveværksted på hf
  • Elevsager: snyd og sanktioner, hf
  • Ansvarlig for hf-konferencer på FC
  • Overordnet koordination af og tilsyn med nv
  • Ansvarlig for nv-eksamen
  • Naturvidenskab
  • Ekskursioner, introture og studierejser
  • Afholdelse af MUS og GRUS
  • Information til elever om prøver og eksaminer
  • Udarbejdelse af introskema for nye elever de første tre skoledage
  • Planlægning og afvikling af skolefester
  • Revidering af teamfolder, Lectiofolder m.m.
  • Daglige skemaændringer
  • Samarbejde med UCN om fagpakker

Uddannelsesleder Kurt Holm (KK)

  • Hovedområde(r): it, mundtlig eksamen og skemalægning
  • Vedligeholdelse af kontorets IT-udstyr
  • Vedligeholdelse af kontorets software
  • Lærere i Lectio
  • Hold i Lectio
  • Diverse indberetninger
  • Opgavefordeling
  • Planlægning af mundtlige prøver og eksaminer
  • Netprøver.dk
  • Årsnorm
  • Karakterer
  • Fordybelsestid
  • Valg af valgfag
  • Studieretninger og fagpakker
  • Skemalægger
  • Datavejleder
  • Daglige skemaændringer
  • Kontakt til bibliotekar vedrørende bibliotek og bogdepot, Deltagelse i biblioteksudvalgets møder

Uddannelsesleder Lotte Hvidtfeldt (HV)

  • Hovedområde(r): kursusleder, kommunikation og pædagogiske arrangementer
  • Kursusleder (for pædagogikumkandidater) i samarbejde med Brian Lorenzen og Rune Hansen
  • Interne og eksterne informationsopgaver i samarbejde med Natasja Egholm Trolle
  • Pædagogisk udvikling
  • Daglig ledelse af skolens kompetencecenter. Herunder pædagogiske arrangementer for hele lærerkollegiet
  • Ansvarlig for evalueringer
  • Mål og strategi
  • Koordinering af og overordnet ansvar for lektiecafeer
  • Afholdelse af MUS og GRUS
  • AP-ansvarlig
  • Planlægning af introture
  • Modtagelse af nye kolleger sammen med Janne Plauborg
  • Revidering af teamfolder, Lectiofolder m.m.

Uddannelsesleder Dan Tillebæk (DT)

  • Hovedområde(r): talent og innovation, folkeskolesamarbejde, interne og eksterne projekter
  • Interne og eksterne projekter (tovholder og afrapportering)
  • Evalueringer
  • Samarbejde med AAU og UCN
  • Afholdelse af MUS og GRUS
  • Talent og innovation
  • Grundskolesamarbejde
  • Matematiksamarbejde med andre gymnasier og folkeskoler
  • Samarbejde om 10.klasse
  • Akademisk skrivning
  • DASG
  • Introudvalg: arbejdet med tutorer, introaktiviteter og introeftermiddag
  • Revidering af teamfolder, Lectiofolder m.m.
  • Fredagscafeer

Uddannelsesleder Thorbjørn Lind (TL)

  • Hovedområde(r): trivselsarbejde og fastholdelse (stx)
  • Fastholdelse i 1g- og 2g-klasser. Fraværskontrol, opfølgning på fravær og opgaveværksted
  • Oprykning
  • Snyd og sanktioner, stx
  • Kontakt til forældre, sociale myndigheder og sundhedsvæsnet
  • Akademisk skrivning
  • Innovation
  • Ansvarlig for arbejdsmiljø, formand for arbejdsmiljøudvalget, herunder planlægning og afvikling af arbejdspladsvurdering og undervisningsmiljøundersøgelser
  • Elevsager, kontakt til forældre
  • ETU og MTU
  • Udvalgte projekter: bl.a. ”Iværksætteri og jobskabelse”
  • Rom-projektet
  • Udvekslingsstuderende
  • Revidering af teamfolder, Lectiofolder m.m.
  • Afholdelse af MUS og GRUS
  • Kontakt til gymnasievejledningen