Find en lærer

Her på siden finder du lærerne på Aalborghus Gymnasium. Leder du efter en bestemt lærer, kan du trykke på begyndelsesbogstavet i deres fornavn i alfabetindekset. 

 

Kontakt en lærer

Alle vores lærere kan kontaktes direkte på e-mail. Ønsker du at skrive til en lærer, skal du benytte dennes initialer efterfulgt af adressen @aalborghus.dk. Læreren Agnethe Christiansen (AG) kan eksempelvis kontaktes ved at skrive til AG@aalborghus.dk. Alle læreres initialer er angivet i en parentes efter deres navn i oversigten nedenfor.

 

Se en liste over tidligere lærere

Engagerede lærere er en vigtig del af Aalborghus Gymnasiums livsværk og ånd. Vi vil gerne takke for indsatsen, og derfor kan du her se en liste over tidligere lærere.

 

 

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZÆØÅA
  • Agnethe Christiansen

    (AG)

    samfundsfag | dansk
  • Almedina Bajramovic Boskailo

    (AB)

    samfundsfag | tysk
  • Alok Shukla

    (AL)

    biologi | bioteknologi | kemi
  • Anders Christian Steenfeldt

    (AS)

    fysik | matematik | kemi | bioteknologi
  • Anders Holm

    (AH)

    idræt | historie
  • Anja Engedal

    (AE)

    engelsk | psykologi
  • Anja Shik Søndergaard

    (AD)

    engelsk | fransk | psykologi
  • Anna Louise Atzen

    (AA)

    matematik | naturgeografi
  • Anne Sofie Rechnagel Szulevicz

    (SZ)

    religion: fagrep. | historie | oldtidskundskab | tillidsrep.
  • Annegrete Mogensen

    (AM)

    dansk | historie | tillidsrep. (suppleant)
  • Annemette Mondrup Christensen

    (AC)

    musik: fagrep. | dansk | læsevejleder | SPS-ansvarlig
B
  • Bente Sørensen

    (SR)

    idræt | historie
  • Birgitta Schelske

    (SC)

    dansk | idræt | læsevejleder | SPS-ansvarlig
  • Birgitte Tidemand Rubak

    (BT)

    idræt | psykologi | gymnasievejleder
  • Brian Lorenzen

    (LO)

    engelsk | religion | kursusleder
C
  • Carsten Nordentoft

    (CN)

    kemi | bioteknologi
  • Christina Wejse Nielsen

    (CW)

    matematik | historie
  • Cilie Schirmer Lindner

    (CS)

    samfundsfag | idræt
D
  • Dan Tillebæk

    (DT)

    engelsk | dansk | uddannelsesleder
E
  • Ellen Beck Andreasen

    (EA)

    dansk | psykologi
  • Emil Bjerg Kobberup

    (EK)

    samfundsfag | idræt
  • Esben Madsen

    (EMA)

    matematik
G
  • Grethe Andersen

    (GA)

    historie | spansk | vicerektor
  • Gurli Buus Larsen

    (GL)

    fysik: fagrep. | oldtidskundskab
H
  • Helge Bjørn-Jensen

    (HE)

    matematik | fysik
  • Helle Gottlieb

    (HG)

    historie | tysk
  • Helle Kloch

    (HK)

    engelsk | spansk | tysk
J
  • Jacob Højlund

    (JH)

    musik | religion
  • Jacob Mølbjerg Jørgensen

    (JA)

    samfundsfag | historie
  • Jacob Teglgaard Jakobsen

    (JJ)

    musik | engelsk
  • Janne Plauborg

    (PL)

    tysk: fagrep. | engelsk: fagrep. | mentor for nye lærere
  • Jeppe Byrialsen Jensen

    (BJ)

    kemi: fagrep. | bioteknologi | tovholder for Nordjysk Talentakademi (sundhed og teknologi)
  • Joana Angelica Rodzewicz Sohnesen

    (JR)

    matematik: fagrep. | fysik
  • John Mahoney

    (JO)

    engelsk | musik | PR-formand
  • Jon Rasmussen

    (JN)

    Spansk | matematik
  • Jørn Clausen

    (CL)

    biologi: fagrep. | bioteknologi: fagrep.
K
  • Karen Bjørnbak Andersen

    (KA)

    tysk | engelsk (orlov)
  • Karina Bastholm Kristensen

    (KB)

    musik | historie | SPS-ansvarlig
  • Kasper Sørensen

    (KS)

    idræt | matematik | eliteidrætskoordinator | coach
  • Kennie Fischer

    (KF)

    matematik
  • Kim Krog Larsen

    (KL)

    samfundsfag | naturgeografi | gymnasievejleder
  • Kirsten Neuschild

    (NE)

    kemi | biologi | bioteknologi | uddannelsesleder
  • Kirstin Godsk

    (KG)

    biologi | idræt
  • Kresten Cæsar Torp

    (KT)

    biologi | bioteknologi
L
  • Lars Riber Kristensen

    (LR)

    engelsk | historie
  • Lasse Levin Busk Hansen

    (LH)

    dansk | tysk
  • Lena Bro

    (BR)

    engelsk | samfundsfag: fagrep. | erhvervsøkonomi: fagrep.
  • Lene Mølgaard

    (LM)

    dansk | billedkunst: fagrep. | samfundsfag
  • Line Sønderskov Sørensen

    (LI)

    dansk | psykologi
  • Lisbeth Vejlgaard Sørensen

    (LS)

    dramatik: fagrep. | dansk | PR-formand
  • Lotte Hvidtfeldt

    (HV)

    engelsk | dansk | uddannelsesleder | kursusleder
  • Louise Nielsen

    (LN)

    idræt | samfundsfag
  • Louise Nørgaard Nielsen

    (NI)

    engelsk | historie | fransk
  • Louise Tyrrestrup Iversen

    (LT)

    dansk | spansk
  • Luise Vorgod

    (VO)

    samfundsfag | spansk
M
  • Mads Nielsen

    (MN)

    dansk
  • Maj-Britt Agerskov

    (BA)

    samfundsfag | historie | tovholder for Nordjysk Talentakademi (samfundsvidenskab)
  • Malene Cramer Engebjerg

    (CR)

    matematik | informatik
  • Maria Kafton Krogh

    (MK)

    engelsk | billedkunst
  • Marianne Bøgh Christensen

    (MC)

    biologi | idræt | gymnasievejleder | arbejdsmiljørep.
  • Marlene Holdensen

    (HO)

    dansk | religion | KS: fagrep. | arbejdsmiljørep.
  • Martin Bech

    (BE)

    kemi | fysik | datavejleder
  • Martin Christensen

    (MT)

    kemi | matematik
  • Martin Randrup

    (MP)

    idræt | dansk | eliteidrætskordinator | gymnasievejleder | coach
  • Merete Søndergaard

    (SG)

    mediefag | dansk: fagrep. | tovholder for Nordjysk Talentakademi (humaniora)
  • Mette Stensøe Jessen

    (IV)

    idræt | samfundsfag
  • Mia Egholm Wendelboe

    (MW)

    dansk | spansk: fagrep. | psykologi
  • Mia Husted Hamborg

    (MH)

    dansk | italiensk: fagrep. | latin
  • Michael Brix Blensner

    (BB)

    samfundsfag | idræt
  • Mine Mølgaard

    (MI)

    dansk | historie
N
  • Nathalia Fuglsang

    (NF)

    engelsk | filosofi
  • Nicolai Krebs Sørensen

    (NS)

    matematik | informatik
O
  • Ole Elstrøm

    (OE)

    idræt | biologi
P
  • Per Hessellund Frederiksen

    (PF)

    engelsk
R
  • Rasmus Bukhave

    (RB)

    historie: fagrep. | oldtidskundskab | filosofi: fagrep.
  • René Cortsen Møller

    (RM)

    matematik | fysik
  • Rune Hansen

    (RH)

    matematik | historie | kursusleder
  • Rune Hildebrand

    (HI)

    dansk | biologi | mediefag
S
  • Signe Marie Bonnerup Hansen

    (SH)

    dansk | psykologi: fagrep.
  • Sofie Hust Augustesen

    (HU)

    musik | religion | oldtidskundskab | SPS-ansvarlig
  • Steen Refsgaard Olsen

    (RO)

    idræt | hf-vejleder | hf-elevcoach
  • Stine Lykke Hagerup

    (SL)

    Tysk | historie
  • Stinne Fisker Toldbod

    (SF)

    engelsk | historie
T
  • Thomas Hassing Skjærbæk

    (TS)

    matematik | fysik
  • Thorbjørn Lind

    (TL)

    engelsk | filosofi | uddannelsesleder
  • Tine Dyssemark

    (TD)

    engelsk | religion
  • Tomas Kepler

    (KE)

    engelsk | historie
  • Torben Poulsen

    (TP)

    biologi | teknikfag | rektor
  • Trine Brohus

    (TB)

    dansk | engelsk
V
  • Vigga Nørgaard Madsbøll

    (VM)

    naturgeografi: fagrep. | biologi
Z
  • Zoë Ørnbo

    (ZO)

    dansk | filosofi