Ledelsens ansvars- og arbejdsområder

Rektor Torben Poulsen (TP)

  • Sekretær for bestyrelsen
  • Eksterne samarbejdspartnere
  • Mål og strategi
  • Ansættelser og afskedigelser
  • Løn- og tjenestetidsforhandlinger
  • Personaleledelse, MUS og GRUS
  • Udbud og oprettelse af studieretninger, valgfag mm.
  • Klagesager
  • Elevsager, kontakt til forældre
  • Projektansvarlig
  • Opgavefordeling

Vicerektor Grethe Andersen (GA)

  • Rektors stedfortræder
  • Sekretær for rektor i bestyrelsen
  • Ansvar for Aalborghus Eliteidræt
  • Mål og strategi
  • Pædagogisk udvikling
  • Daglig ledelse af skolens kompetencecenter. Herunder pædagogiske arrangementer for hele lærerkollegiet
  • Afholdelse af MUS og GRUS
  • Overordnet ansvar for hf
  • Klagesager
  • Fastholdelse i 3g-klasser og eliteidrætsklasser. Fraværskontrol, opfølgning på fravær og opgaveværksted
  • Elevsager, kontakt til forældre
  • Snyd og sanktioner, stx
  • Planlægning af mundtlige prøver og eksaminer
  • Planlægning af skriftlige prøver og eksaminer
  • Planlægning af uddannelsesparathedsprøver
  • Information til elever om prøver og eksaminer
  • Overordnet ansvar for SRP og SSO
  • Fællestimer/fællesarrangementer
  • Kontakt til Studievalg Danmark og UU
  • Kontakt til elevrådet, deltagelse i FU- og MIO- møder
  • Ekskursioner og studieture
  • Planlægning af skoleåret
  • Udarbejdelse af årlig rapport om det faglige arbejde
  • Udarbejdelse af introskema

Uddannelsesleder Dan Tillebæk (DT)

  • Hovedområder: fastholdelse, talent, folkeskolesamarbejde
  • Fastholdelse i 1g, 2g og hf. Fraværskontrol, opfølgning på fravær og opgaveværksted
  • Oprykning
  • Snyd og sanktioner, stx og hf
  • Eksamensplanlægning
  • Afvikling af skriftlig eksamen
  • Evalueringer
  • Samarbejde med AAU og UCN
  • Afholdelse af MUS
  • Talent og frivillig undervisning
  • Grundskolesamarbejde
  • Samarbejde om 10.klasse
  • Akademisk skrivning
  • Overordnet ansvar for DHO, SRO og SRP
  • Ansvarlig for Unge Forskere
  • Introudvalg: arbejdet med tutorer, introaktiviteter og introeftermiddag
  • Fredagscafeer

Uddannelsesleder Kirsten Neuschild  (NE)

  • Hovedområder: naturvidenskab, Excentriq og brobygning
  • Brobygning
  • Alumne-arbejdet
  • Exzentriq
  • Naturvidenskab generelt
  • NV-koordinator
  • Naturvidenskabsklubben
  • Naturvidenskabsfestivallen

Uddannelsesleder Lena Bro (BR)

  • Hovedområder: Lectio, studieretninger og holdoprettelse
  • Systemansvarlig for Lectio
  • Lærere og hold i Lectio
  • Diverse indberetninger
  • Opgavefordeling
  • Planlægning af mundtlige prøver og eksaminer
  • Netprøver.dk
  • Årsnorm og eksamensbeviser
  • Fordybelsestid
  • Valg af valgfag
  • Studieretninger og fagpakker
  • 4-årige forløb (Team Danmark og SP)
  • Grøn dannelse
  • Sundhedsudvalget
  • Afholdelse af MUS

Uddannelsesleder Lotte Hvidtfeldt (HV)

  • Hovedområder: kursusleder, kommunikation og pædagogiske arrangementer
  • Pædagogikumansvarlig
  • Interne og eksterne informationsopgaver i samarbejde med Natasja Trolle Egholm
  • Pædagogisk udvikling
  • Daglig ledelse af skolens kompetencecenter. Herunder pædagogiske arrangementer for hele lærerkollegiet
  • Ansvarlig for evalueringer
  • Mål og strategi
  • Koordinering af og overordnet ansvar for lektiecafeer
  • Afholdelse af MUS
  • AP-ansvarlig
  • Planlægning af introture
  • Modtagelse af nye kolleger sammen med Janne Plauborg
  • Ansvarlig for klasselærerfunktionen
  • Udarbejdelse af årlig rapport om det faglige arbejde
  • Udarbejdelse af introskema 

Uddannelsesleder Thorbjørn Lind (TL)

  • Hovedområder: trivselsarbejde og fastholdelse (stx)
  • Fastholdelse i 1g, 2g og hf. Fraværskontrol, opfølgning på fravær og opgaveværksted
  • Oprykning
  • Snyd og sanktioner, stx
  • Kontakt til forældre, sociale myndigheder og sundhedsvæsnet
  • Innovation
  • Ansvarlig for arbejdsmiljø, formand for arbejdsmiljøudvalget, herunder planlægning og afvikling af arbejdspladsvurdering og undervisningsmiljøundersøgelser
  • Elev- og medarbejdertrivselsundersøgelse
  • Udvalgte projekter
  • Udvekslingsprojekter
  • Udvekslingsstuderende
  • Afholdelse af MUS
  • Skemalægger
  • Oprettelse og vedligeholdelse af konferencer på FirstClass
  • Erasmus+ koordinator
  • Afvikling af skriftlig eksamen